Nitky vedou až k nádraží, které má v nájmu.
Jedna z firem exnáměstka ministra zemědělství Ivo Vrzala byla členem Podnikatelské družstevní záložny, druhá si od firmy napojené na kampeličku půjčila deset milionů.
Členy Podnikatelské družstevní záložny (PDZ) bylo v minulých letech hned několik politiků z ODS. Jak už Seznam Zprávy popsaly, nešlo jen o nynějšího premiéra Petra Fialu, který tam měl pět let konto s téměř milionem korun, aniž by to uvedl v majetkovém přiznání. Také o Luďka Rubáše, Petra Tluchoře, Romana Bočka a Radima Ziku.
Jedno jméno občanského demokrata ale dosud nezaznělo. Jde o Ivo Vrzala, který v době Topolánkovy vlády zastával u ministra zemědělství Petra Gandaloviče (také ODS) post ekonomického náměstka. Později působil za ODS v brněnské komunální politice.
Vrzal nebyl členem jedné z nejmenších domácích kampeliček přímo jako fyzická osoba, podíl tam držela jeho firma IV Company, jak lze vyčíst z prezenční listiny členské schůze v roce 2010.
Blízké vztahy
Když Seznam Zprávy s Ivo Vrzalem mluvily o kampeličce poprvé, informaci o členství v záložně nechtěl ani potvrdit. Kladl hlavně důraz na to, že šlo o firemní záležitosti, kdy on byl sice v té době jediným akcionářem IV Company, ale navenek za společnost jednaly jiné osoby. „Rozlišujte firmu a rozlišujte fyzickou osobu,“ vybídl.
Ivo Vrzal měl ke kampeličkám už předtím velmi blízko, dokonce na ně sám dohlížel. Než v dubnu 2006 převzala regulaci záložen centrální banka, byl několik let ředitelem Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami.
Vrzal neskrývá, že se zná s klíčovou osobou Podnikatelské družstevní záložny Kamilem Bahbouhem. Zda je to z doby, kdy řídl dohled nad záložnami, si prý nevybavuje. „Určitě jsem ho znal, ale já jsem měl účty ve více bankách a kampeličkách,“ podotknul.
On a jeho firmy však měli s personálem PDZ i vedlejší obchodní vztahy, které zdánlivě s kampeličkou nesouvisely. Šlo o něco podobného jako u generálního ředitele stavební firmy Eurovia Martina Borovky, o jehož vazbách na lidi z PDZ Seznam Zprávy referovaly v minulých dnech.
Úvěr 10 milionů
Seznam Zprávy v katastru nemovitostí zjistily, že Vrzalova firma Tendon si v roce 2012 půjčila 10 milionů korun od firmy Redbrick, v níž figuruje Kamil Bahbouh, jeho rodinní příslušníci a nejbližší spolupracovníci. Včetně bodyguardů Zbyňka Malého a Petra Štalzera. Majitelé i jednatelé se v průběhu času často střídali, od roku 2018 je firma Redbrick napsaná na Bahbouhovu manželku Štěpánku.
Firma Redbrick, která též patřila k členům Podnikatelské družstevní záložny, získala do zástavy vilu v pražských Dejvicích, kterou dnes Ivo Vrzal uvádí jako své trvalé bydliště. Zástavní smlouvu za Redbrick podepsala Bahbouhova asistentka Kateřina Kočová, za Tendon přímo Ivo Vrzal.
V době tohoto kontraktu působil Ivo Vrzal stále ještě v politice, byť už „jen“ v komunální. V barvách ODS byl od konce roku 2010 čtyři roky zastupitelem a radním v brněnské městské části Brno-sever.
Bahbouhova firma dlouho věřitelem nezůstala. Jak s dalších dokumentů vyplývá, už na konci října 2012 – tři měsíce po poskytnutí úvěru – byla pohledávka za nespecifikovaných finančních podmínek postoupena Vrzalově druhé firmě IV Company. Přitom tato rychlá změna zástavního věřitele byla do katastru zanesena až s téměř desetiletým zpožděním, v roce 2021. Na příslušném dokumentu jsou pod sebou jako jednatelé zúčastněných firem tentokrát podepsání přímo Kamil Bahbouh a Ivo Vrzal.
Komentáře