Na nástěnce jedné jihomoravské policejní služebny se v létě objevila pestrobarevná tabulka. Stálo na ní, že policisté z regionu uložili v červenci pokuty za 261 100 korun. Tmavě zelené okénko patřilo rekordmanům z oddělení ve Šlapanicích: Dosáhli na 63 300 korun. Naopak výraznou červenou barvou svítily Ivančice – jen 21 800 korun. Zelená byla i ta oddělení, která zkontrolovala nejvíc řidičů nebo odhalila nejvíc alkoholu za volantem. Oddělení s nízkými čísly označují různé odstíny červené. Seznam Zprávy tento týden v sérii článků popsaly, jak se na bezpečnosti v ulicích projevuje obrovský nedostatek policistů, kteří se cítí přetěžovaní a špatně placení. A navíc že si policisté napříč Českem stěžují na tlak od svých šéfů, aby vybírali na pokutách co nejvíc.
Vedení policejního prezidia to striktně odmítlo, systém hodnocení policistů podle toho, kolik přinesou peněz, podle něj neexistuje. Jenže Seznam Zprávy ze svědectví policistů, z interní komunikace policistů a z různých dokumentů dokládají, že na mnoha policejních odděleních jsou policisté skutečně v dlouhodobém presu, aby stanovené počty sankcí plnili.
Jako právě na územním odboru Brno-venkov, odkud pochází zmíněná červencová tabulka se zelenými a červenými políčky. Že je autentická, potvrdil policista, který s těmito statistikami přichází ve službě do styku, ale přál si – kvůli obavám před postihem – zůstat v anonymitě. Stejně tak potvrdil, že vedení tímhle způsobem srovnává jednotlivá oddělení a snaží se je přimět k vyššímu výběru pokut. Ředitel územního odboru Brno-venkov Jaromír Novotný ale říká, že informace o pokutách či počtu řidičů chycených při jízdě s alkoholem nebo s mobilem u ucha jsou jen přehledem o zatížení jednotlivých oddělení. A že tyto informace využívá mimo jiné pro plánování služeb.
„Barevná škála slouží pro lepší přehlednost tabulky,“ tvrdí Novotný o vybarvení políček.
„Je to hon na lidi“
O tlaku na výběr pokut mluvil v rozhovoru pro Seznam Zprávy také Martin Červenka, zástupce vedoucího oddělení v jihočeském Písku. I proto organizuje zkraje listopadu protest, při němž – kde to umožní zákon – hodlají policisté místo pokut řešit věci domluvou. Martin Červenka řekl, že policisté jsou dnes „tupé stroje na dávání pokut“. Také několik policistů z různých policejních oddělení Seznam Zprávám potvrdilo, že jim nadřízení předepisují počty pokut, které mají vybrat, anebo počty konkrétních přestupků, které mají odhalit – nejčastěji telefonování za jízdy. „Je to hon na lidi, nic jiného,“ řekl jeden z nich.
Komentáře